Dzisiaj jest:  r.

W nagrodę do Francji

|   Wycieczki +

Sześcioro zwycięzców gminnego konkursu o Francji z naszej szkoły w nagrodę pojechało na 5 dniowy pobyt do partnerskiej gminy Breuil-le-Sec. Nagrodę ufundował Wójt Gminy Ksawerów pan Adam Topolski oraz Rada Gminy.

25.09.2019 r. po przylocie do Francji  i przyjeździe do zaprzyjaźnionej gminy nasi uczniowie zagrali mecz piłkarski, następnie odbyło się uroczyste powitanie polskiej grupy przez Mera Breiul-le-Sec, pana Denisa Dupuis, przedstawicieli Urzędu Gminy oraz Stowarzyszenia do Spraw Współpracy z Polską. Po powitaniu uczniowie zapoznali się z francuskimi rodzinami, u których mieszkali podczas pobytu.
Następnego dnia uczniowie wyjechali wraz z francuskimi uczniami na wycieczkę autokarową.  Zwiedzali zamek w Pierrefond, muzeum na barce na rzece Oise, las w Compiegne, gdzie podpisano rozejm kończący I wojnę światową.
Piątek był wyczekiwanym dniem, gdyż wtedy odbyła się wycieczka autokarowa do  Paryża. Pierwszym punktem programu była  wieża Eiffla, z której uczniowie podziwiali Statuę Wolności, Sacre Coeur, Luwr, La Defens oraz Katedrę Notre Dame.Następnie widzieli Plac Trocadero miejsce złożone z ogrodów, placu widokowego, pałacu i ogromnej fontanny. Znajduje się w XVI okręgu, po jednej stronie Sekwany i, zaraz na przeciwko Pól Marsowych, Wieży Eiffel. Został on stworzony na wystawę EXPO w 1937 roku. Ogromna fontanna, która znajduje się po środku w kształcie prostokąta, jest nazywana Fontanną Warszawską.

 Dalsza część wycieczki odbyła się metrem, którym dotarli uczniowie wraz z opiekunami  do  galerii Lafayette. Tam był   wspaniały obiad. Dalsze zwiedzanie przebiegało obok budynku Opery, kościoła św. Magdaleny aż do placu de la Concorde (Zgody). Dominującym obiektem na placu jest mierzący 23 m obelisk, podarowany w XIX wieku dla króla Ludwika Filipa przez wicekróla Egiptu. Obelisk pochodzi wprost z Teb, ze świątyni Ramzesa II. Niezwykłą ciekawostką jest fakt, iż obelisk pełni równocześnie funkcję zegara słonecznego, co czyni go największym tego typu chronometrem na świecie. Charakterystycznym elementem placu są także dwie przepiękne, niezwykle ozdobne fontanny – Fontanna Mórz i Fontanna Rzek.

Z placu de la Concorde przejechaliśmy Aleją Pól Elizejskich do Placu Charles’a de Gaulle pod  monumentalnym Łukiem Triumfalnym. Aleja ta ma prawie 2 km długości i jest jedną z najsławnieszych, najbardziej eleganckich i komercyjnych ulic świata. Znajdują się tutaj najdroższe i najbardziej ekskluzywne sklepy. Opuszczając stolicę, mijaliśmy Stadion Narodowy Francji.

W sobotę uczniowie spędzili czas na zajęciach integracyjnych z rodzinami, a wieczorem odbyło się uroczyste pożegnanie  występem muzycznym  i kolacją.

Niedziela była czasem pożegnania z rodzinami francuskimi, podczas którego wiele osób wzruszyło się i pojawiły się łzy.

Pobyt w rodzinach francuskich pozwolił na poznanie stylu życia we Francji. Uczniowie mieli okazję  rozwijać umiejętności językowe oraz nawiązać kontakty z uczniami z innego kraju.

   Wróć